היסטוריה

סבא בנימין גוטר ז"ל (מצאצאי המהר"ל) נולד בשנת 1880 בפולין למשפחה דתית מאד ובילדותו למד ב"חדר". תוך לימודיו בבית המדרש דבק בו "חיידק" הציונות והוא ברח מבית המדרש, והחל בפעילות ציונית למורת רוח המשפחה.

סבא בנימין נשא לאישה את שרה (לבית קירשטיין) ונולדו להם 3 ילדים: יוסף, שלמה-זלמן ופולה אשר היא בעלה ובנה נשארו בפולין ונספו בשואה.

במסגרת פעילותו הציונית של בנימין גוטר בקונגרסים הציוניים בעקבות הרצל, הוא ואשתו שרה ביקרו בתחילת שנות ה-20  בארץ-ישראל והחליטו לחסל את עסקיהם בפולין ולהשתקע בארץ.

בנם הבכור כבר הגיע לארץ עוד קודם לכן כחלוץ והיה פעיל במסגרת ה"הגנה".

בנם שלמה זלמן שהיה חבר ב"שומר הצעיר"  מילדותו והגיע לארץ  מספר פעמים עם משלחות ה"מכביה" - והצטרף לעלייה ארצה. 

עוד לפני העלייה לארץ של סבא בנימין החליט הוא ושני חבריו  - ה"ה ברוין ומוזס – להקים בארץ ישראל בית חרושת לטווית גרביים ומוצרי סריגה בשם "לודזיה" על שם עירם לודז'. בית החרושת הוקם בתל אביב ברחוב נחמני.

סמוך לשם רכש סבא בנימין מגרש ברחוב אחד העם 84 ,עליו הקים את ביתו .  את הבית תכנן האדריכל יוסף ברלין ועקיבא ויס,  בונה העיר תל אביב, היה מופקד על ההקמה.    סבא בנימין חי בבית זה עד יום מותו

בנו שלמה-זלמן נשא לאישה את תמר (טולה) מליניאק, הביאה ארצה ואף הם גרו בבית באחד העם והקימו שם את משפחתם. נולדו להם בת ובן: שרה ואליקום, שהם יזמי הפרויקט הנוכחי בבית המשפחה.

הוריה של תמר - הסבים אליקום וחנה מליניאק – משפחה אמידה מלודז', בקרו בארץ בשנת 1938 ואף הם הביעו רצונם לעלות ארצה – אולם לא הספיקו להגיע וכמעט כל המשפחה בלודז' נספתה בשואה.

סבא בנימין נפטר בפתאומיות בגיל 60  בשנת ת"ש (1940) בי"ג באדר א' ונקבר בתל-אביב,בבית הקברות אשר בנחלת יצחק


סבתא שרה-רבקה גוטר לא זכתה לגור בבית שנבנה בתל אביב ונפטרה בגיל 44, בדמי ימיה, כשהיא עוסקת בחיסול עסקי המשפחה בלודז'. 
המצבה שעל קברה בלודז' נשדדה ע"י הפולנים ועל מקום קברה הציבו נכדיה וניניה מצבה חדשה.  ראה תמונה 

           

       משפחת גוטר pdf למידע נוסף על ההסטוריה של משפחת גוטר [7.11 MB]

 

 

 

 

 

 
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow